Bir anda patlayan crc artışı

Merhaba arkadaşlar gene ben benim hattımda pek sorun olmuyor. elektrik gitmediği sürece internetim kesilmez yoğun zamanlarda dahi hız düşümü olmuyor fakat bazen 1 haftada bazen 1 ayda bir olan anlık crc artışı gerçekliyor benim modem günde 300 ilâ 500 crc üretiyor bu sabah baktığımda 4 gündür açık 3 bin küsür crc var idi bu gece internet kullanılmaz hale gelince baktım ki gene crc fırlamış bu crc neye göre bir anda patlıyor

İç hattınız da modeminiz de sorun yok ise dış hat(santral/saha dolabı) kaynaklı bir sorun. İsterseniz değerlerinizi paylaşıp daha detaylı bakalım.

Öncelikle şunu belirtmeliyim upload kısmındaki hat zayıflama türk telekom sisteminde 1.5 gözükmekte download ise 12 civarı ve değerlerde gördüğünüz üzere 1 saatte 30 40 arası crc üretmiş modem ve şuan aktif yoğun şekilde kullanılıyor internet

xDSLFwVersion: FwVer:5.12.21.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
Line State: Up
Modulation: ITU G.993.2(VDSL2)
Annex Mode: ANNEX_B

INP downstream: 0
INP upstream: 0
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 51196 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 8188 kbps

near-end FEC error fast: 0
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 31
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 0
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 0
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime :57 min, 39 secs
DSL activetime :0 min, 13 secs

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 14.2 dB
output power upstream: 9.1 dbm
attenuation downstream: 12.0 dB

Upstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin upstream: 18.6 dB
output power downstream: 13.6 dbm
attenuation upstream: 21.6 dB

Farklı bir modem de (var ise) değerler nasıl özellikle upstream attenuation kısmında. Farklı modem de (var ise) crc ne kadar artıyor ? 1-2 Gün izleyelim eğer saatte 30 crc artıyor ise bence fazla.

Crc birikmesi hat zayıflaması yüzünden artış gösterir.
Hat zayıflaması iç tesisat kaynaklı ise tesisatı yenilemeniz gerekiyor.

3 4 kez kayıt oluşturdum kimse gelmedi rica minnet bi abinin sayesinde telekom geldi ayak üstü baktı ankastrede 1.5 gözüküyor ev içi ise 3.1 civarı çıkıyor download aynı 12 civarı çıkmakta hattın sağlıklı sorun çıkmaz dediler

Huawei hg658v2 var onda download zayıflama yine 12 upload zayıflama 4.7 çıkmakta huawei crc artışı hep 0 olarak kalıyor 1 ay geçsede

image
5 gündür açık olan modemde crc hatası ek resimde görüldüğü üzere yoğun saatlerde artış her zamankinden fazla oluyor benim kablolamada bir sıkıntım yok ama mesafe kaynaklı bendeki artış sen kablolardan eminsen farklı bir modemle test etmende yarar var

23 saatte 430 crc üretmiş ve bildiğim kadarıyla bu çok yüksek bir rakam değil fakat bi an oluyor crc anlık 180 200 binlere çıkıyor bu sürekli olan bir durum değil bazen 1 haftada bazen 1 ayda oluyor

near-end FEC error fast: 0
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 438
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 0
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 0
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime :22:52, 6 secs
DSL activetime :0 min, 13 secs

Direkte ki veya ankastrenizde ki bağlantılarınızı yak1 konnektör ile bağlayın. Hattın Zyxel de crc’nin 3 harfli rakamlara tırmanması Huawei’de ise 0 da kalması anormal bir durum. İç tesisatımız da sorun yok ise saha dolabı kaynaklı crc artışı söz konusu olabilir, Komşularınız da crc durumu nedir?

Komşularla pek alakamız yok maalesef bilemiyorum. ankastreden ölçüm ile bina içi ölçüm zayıflama değerleri bire-bir çıkmakta. Ankastrede modemi bağladığımda zayıflama değerleri değişmiyor bundan 2 3 ay önce ölçmüştüm ve ölçtükten sonra ankastreyi iptal edip telekom kablosuna kendi kablomu yak ile ek yaparak snr değerimi 1 civarında yükseltmiştim fakat zayıflama düşmedi ve son olarak bizim şehirde kablolar yer altından geliyor direk yok maalesef ve dolaba uzaklığım 404 mt

Direklerde de kablolar yeraltından geliyor. Bazı bölgelerde farklı olabilir dediğiniz gibi. Son olarak 3.bir modem deneme imkanımız var mı? Çünkü Zyxel de 21db hat zayıflaması mevcut telekomda ki ekipler de ise ölçtüğün de 1-5/3db çıkıyor ama yukarıda ki hız değerleri 1-5/3db bir zayıflama da olmaz.

Ariza kaydı bıraktım bakalım şuan başka bir modem bulma şansım maalesef yok her gün 100 200 bin crc üretse alt yapıdan modemden derim fakat 1 ay günde 400 crc üreten modem durup dururken bir anda 100binlerce crc üretiyor onu aklım almıyor

Turknet’in otomatik mesajında da 1.5db çıkmış :thinking: buna göre zayıflama yok ama crc sıklığı artması mevcut tahminim saha dolabı kaynaklı olabilir. Eğer sorununuz çözülemez ise port değişikliği talep edin.

Bölgem de hiç port yok ttdeki adamla konuşmuştum bence hiç ellettirme dedi ne yapsam bilmiyorum vallaha :thinking:

Crc artmayla kalmayıp kopma ve hız düşümünü neden oluyor sistemde ki değerler kopma veya hız düşümüne sebep olacak değerler değil. Komşularınız da kopma ve hız sorunu var mı?

Elektrik gitmediği sürece kopma hiç yaşamıyorum ben fakat dediğim gibi bazen 1 hafta bazen 1 ayda gerçekleşen bu crc artışı oluyor sorun sürekli olsa port arızası alt yapı arızası diyeceğim 1 haftada 3000 crc üretiyor o an ne oluyorsa bir anda 200 bin crc oluyor o an ne oluyor neler dönüyor bilmiyorum günlük takip ediyorum crcleri sabah akşam

Aynı sorun bende de var. Daha önce de yazmıştım. İç tesisatı komple kontrol ettim. Zaten müstakil ev olduğu için kutu falan yok, kablo saha dolabından tek parça şeklinde girip evin kapısında iç tesisat kablosu ile birleşiyor. Oradan da direk modeme. Kablonun ucunu ölçtüm. Daha sonra kapıda birleştiği kısmı kopartıp porttan gelen kabloyu ölçtüm. İki ölçümde de birebir aynı değerler çıkıyor. Kabloda hiçbir sorun yok. Normalde “1” falan olan CRC bazen bir giriyor. Dediğiniz gibi 750.000 CRC gördüğüm oldu yahu. Şu an baktım. 4 günde 9.000 CRC üretmiş. Bu değerler maksimum 10 falandı bir aralar. 750.000 CC görüp iki saat internete giremediğim zamanlar oldu. SNR düşer anlarım, zayıflama düşer anlarım. Bunlar birebir CRC üretme ile alakalı değerler. 17.0 zayıflama 10.0 SNR, 80 mbps hız ile 750.000 CRC’yi nasıl üretiyorsun be kardeşim… Son bir ayda başladı bu olay. Sizinle birebir aynı durumdayım. Ha garip olan şey, downda “750.000” CRC olup aynı anda upload’da “0” CRC olması. Ben bu işe akıl sır erdiremiyorum bu aralar.

işte ben de bunu bilmiyorum 1 hafta crc üretmeyen modem an geliyor hop 200 bin crc aklım almıyor

Ben bu problemi 4 ay boyunca çektim, ben yapayım. Geçen hafta VAE’ye geçmek istedim, sonra tekrar YAPA’ya geçtim şu an YAPA’yım CRC sorunu yine var ama anlık fırlamalar yok, anlık fırmalar olsa bile kopma derecesinde olmuyor hissetmiyorum bile.

Santrale mesafem 1455 metre görülen belki dahada fazla gerçekte, mesafem fazla olduğu halde 30 mbit down, 5 mbit upload alıyorum.

Modemim Asus AC750, son aylarda CRC hatası çıkarmaya müsait modemlerden bir tanesi olmasına rağmen sizin gibi yaşadığım sorun çözüldü.

Binam 12 MBPS ADSL destekliyor, ben 30-35 MBit VDSL aldığım halde kopma yaşamıyorum artık şükür.

Port ve devre değiştiği için altyapı değişikliğinde büyük ihtimal CRC sorunumda çözüldü :smiley:

Port, devre değişikliği vs. isteyiniz çözüm sağlayabilir. Saha dolabı/santral ile alakalı problem genelde CRC, saniyeler içerisinde fırlıyor ve bağlantıyı kesiyor :frowning: