Binamızda YAPA kullanan varmış. Sorular belirdi kafamda

Gayrettepe Telekom’a kuşbakışı 2.1 km mesafedeyim. Bağlantım VAE, apartman altında Telekom Fiber kutusu var, o yüzden ya da saha dolabına yakınız diye hızım gayet iyi. Bugün apartman girişindeki telefon dolabını açtım, bir bağlantı etiketinde “Türknet YAPA, Nisan 2018” yazıyor. Demek ki apartmanda kullanan var, ben de istersem verirler mi? Ama bu durumda saha dolabını es geçip doğrudan 2.1 km uzaktaki santrale gidecek ve hızım yerlerde mi sürünecek? Geri dönüşü pek mümkün olmadığından pek bulaşmayayım diyorum ama merak da ettim.

Etiket de daire no vs. yazıyor ise komşunuza OİM de yazan santral mesafesini ve hızını sorabilirsiniz. Yakın mesafede yapa çok iyi hızlar verebiliyor. Şuan telekom fiber altyapısını mı kullanıyorsunuz ?

abone no var ama isim yoktu etikette, o yüzden kimde YAPA var bilmiyorum.
Seneler önce apartmana fiber kutusu koydular, kocaman turuncu kablolar giriyor falan, ama eve fiber vermiyorlar, VDSL2 bağlanıyorum.
Benim Türknet OİM’de santral ismi ve mesafesi yazmıyor, YAPA’dakilere yazıyordur belki.

TurkNet üzerinden farklı daire ile sorgulama yaptığınız da ne çıkıyor acaba ?

Bu aklıma gelmemişti. Bütün apartmanı, ve ne olur ne olmaz diye sağ ve solumuzdaki apartmanı taradım ve benim dışımda aktif Türknet abonesi yok. Muhtemelen taşındı ya da operatör değiştirdi. En azından YAPA verilebildiğini gördüm, ama VAE daha stabildir, geçmek için istekte bulunmayacağım.

Santral veya saha dolabı mesafeniz kısa ise yapa kullanmanızı tavsiye ederim. Fiber bağlantı da kontrol edebilirsiniz. Ama fiber de 100/8 veriyorlar. Gigafiber de işler değişir tabi.

16 saat sonunda konu otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.