Bilgisayarimda IPv6 Surekli Kopuyor

Turk Telekom ZYXEL Modem - DX3200-B0 - Firmware: DX3200-B0-V7.0-20220119

Sorun: IPv6 aktiflestirilebilmesine ragmen calisir vaziyete getirildiginde modem, interneti duzgun bir sekilde yonlendiremiyor. Akilli telefonlarda internet kesilmeleri ve tum cihazlarda IPv6 adres sorunlarina yol aciyor.

Cozum: Turk Telekom uzerinden uygun bir firmware guncellemesi gelirse Turk Telekom hesabiniz varsa guncelleyebilirsiniz ancak yazilimsal olarak suanlik IPv6’yi tam desteklemiyor.

Turk Telekom hesabiniz yoksa firmware update edilemez ve bu surumde benim yasadigim sorun bu.

Yeni ve güncel bir modem bu sorunu çıkartmamalı aslında.

TT altyapısı ile kullandığınız için güncelleme çıktığında güncellemeyi alacaksınız . Yönetim olarak farklı bir ağa daha bağlanıyor cihazlar ve oradan güncelleme gelince size de ulaşacak

Biraz araştırma yaptım modemle ilgili ipv6 ilgili bir sorun bilgisine ulaşamadım.

Yukarıdaki günlükten sorunun dns sunucusu ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Birkaç görsel bulmaya çalıştım internetten. Eğer deneme yapmak isterseniz alttaki bölümü açıp deneme yapabilirsiniz.

Deneme için

öncelikle sadece ipv4 bölümünde dns sunucularını girin
resim

daha sonrasında uygula demeden dual stack moduna alın ve ipv6 dns girin
2606:4700:4700::1111
2606:4700:4700::1001

Sonrasında uygula tuşuna basıp bir deneme yapabilirsiniz.

Sonrasında komut istemcisi (cmd) başlatıp

ipconfig /all

komutu ile dns sunucularının bilgisayarınızda görünüp görünmediğini kontrol edebilirsiniz. Dns sunucuları girdiğiniz gibi görünüyor ise sorun çıkmaması gerekli. Hala sorun çıkıyorsa daha fazla araştırmak gerekecek.

Sonuc: IPv4=Internet, IPv6=No Network Access
Ayarlar tamamen dediginiz gibi ve DNS’ler belirledigimiz gibi gorunuyor ancak IPv6 no network access diyor. IPv6’ya baglanabilmem icin modem arayuzundeki LAN INFO kismindan IPv6 Address i alip Home Networking kismindan DNS1 User Defined: paste yapmam lazim. Oyle yapinca da arada IPv6 kopuyor ve mobil cihazlar baglanamiyor.

Ayrica modem guncellemesini Turk Telekom destek vermedigi icin indiremiyorum. Biz bir sey yapamiyoruz sizin modeminizi goremiyoruz musterimiz olmadiginiz icin diyorlar. Soyle bir yerde modem firmware verilse guncellerim ama zyxel de vermiyor. Turk Telekom’a sorun diyor.

Aklıma son gelen güvenlik özelliklerinde firewallı kapatıp denemek.

Güncelleme kısmı için: daha önce incelediğim tt modemlerinde güncelleme için dediğim gibi yönetim ağına bağlanıp (farklı isimler alabiliyor acs, cwmp, tr069) güncelleme mecburen yaptırıyor. Modeminizi taktıklarında ayarları otomatik yaptıysa o ağa bağlısınız. Sizin modeliniz ile ilgili kesin konuşamasam da büyük olasılıkla güncelleme çıktığında alacaksınız.

firewall kismindan direkt kapatma secenegi yoktu dusuge aldim ve broadband kismindan firewall ozelligini kapattim ancak hala IPv6 icin No Network Access demeye devam ediyor. Ayrica firmware update icin modemde ozel bir yer bulamadim.

Malesef aklıma başka bir çözüm önerisi gelmiyor. Sanırım bir süre beklemeniz gerekecek.

Özellikle bu alanları kullanıcılara kapatıyorlar.

Güvenlik duvarını tekrar açmayı unutmayın ve her nekadar başarılı olamasakta denemeleriniz için teşekkürler.

Technopat’da test asamasindayken gormustum. Ben de alayim kullanirim sorun falan olursa rapor ederim diye gecis yapmak istedim. Bilgisayar Programciligi okuyorum zaten alanim yani benim de bir sekilde. Cok ugrasim cok yaptim ama bir turlu basaramadim. Zyxel bana modeminiz desteklemiyor IPv6 atanamaz demisti. Turk Telekom yardim edemeyiz dedi direkt. Modemde madem IPv6 destegi yok. Neden acilsin ki demistim ve bu ise giristim. Sonuc ise, IPv6 adresi hem modemde hem PC de olmasina ragmen IPv6 kullanilamiyor, kullanilmasi icin LAN INFO kismindaki Local IPv6 adresi ile Home Networking’deki IPv6 DNS1 adresleri ayni olmaliymis. Ayni yaptim ve IPv6 kullanabiliyordum ama surekli kesiliyordu ya yeniden ip/renew yapmam lazim oluyor yada bir sure beklemem gerekiyordu ama surekli kesiliyordu IPv6. Ayrica ayni adres yaptigimda mobil cihazlarin interneti surekli kopuyordu. Simdi sadece copy paste yapilmamis halde duruyor ancak herhangi bir mobil cihazi etkilemiyor. Cok tuhaf bir sekilde mantiksiz hareket ediyor anlamadim. Yardimlariniz ve ilginiz icin ayrica tesekkur ederim.

1 Beğeni

Deneme yapmaya istekliyseniz ve modemde yedek alma bölümü varsa bir yedek alıp şifreli ise alttaki linkten programı indirip şifresini açıp inceleyebilirsiniz. Benim tahminim köprü üzerinde koyulmuş filtrelerin ipv6 etkilemesi. Metin içinde “filter” “br” “53” ve “isolation” kelimelerini aratıp inceleyebilirsiniz. Eğer filtreler bulunuyorsa linkten indireceğiniz program metin dosyasını tekrar şifrelemiyor. Şifrelemek için başka bir yol bulup düzenlenen config dosyasını yükleyebilirsiniz.

RouterPassView - Recover lost password from router backup file on Windows

1 Beğeni

Kaynak için teşekkürler. Bende farklı bir konuda şifreli dosyayı çözmeye çalışıyordum, bunu da bir deneyeyim.

Sifrelemeyi attiginiz program ile cozebilirim ancak nasil ney ile ne secilerek sifrelenecegini bilmiyorum. Gene de bir back-up alip icinde arastirayim dediklerinizi belki bir sey cikar oyle.

EDIT: Program ile bakmaya calistim ama hicbir harf veya goruntu elde edemedim. Exportladigimda bile 0b idi boyutu.

If you have router model that is not listed here, and you managed to recover your password with RouterPassView, please report about it to nirsofer@yahoo.com and specify the exact model name.

Bu adrese modem model numarası ile bir bildirim yollarsanız ekleyeceklerdir. Modem yeni olduğundan bu gibi durumlar muhtemel.

Gonderdim mail adresine yaziyi. Herkes ne guzel IPv6 kullanabiliyo modemim de eski degil ben kullanamiyom ya.

Asus ta IPv6 modunu native olarak kullandığımda bu sorunu yaşıyordum, passthrough seçtiğimde o günden beri kusursuz çalıştı.

image

Bir mikrotik kullanıcısı olarak tüm diğer kullanıcılar gibi wifi ac wave2 uyumlu router alıp 4 yıl yazılım çıkartmalarını bekledik :grin: Sonunda yazılım iki üç model için çıktı ve birçoğumuzun aldığı router wifi ac wave1 de kaldı :grin: sonrasında wifi6 routerlar çıkarttılar.

Yasadigim Sorunun Cozumu Ilgili Konudadir; IPv6 Var Gozukuyor Ama Yok Gibi Davraniyor - UndefinedAI tarafından #3