Bilgisayarı açınca web sayfalarının açılmaması

Merhabalar;

Türknetten satın almış olduğum zyxel vmg8623-t50b modem masaüstü bilgisayarı açtığımda web sayfalarına bağlanamamaktayım. İnternet ışıklarının hepsinin yandığını görüyorum fakat modemi kapatıp açmadığım sürece hiçbir şekilde bu durum düzelmiyor. Akşamları belli saatlerde de hızım düşüyor ve modemi kapatıp açtığımda düzeliyor fakat bu durum 1-2 saat maximum devam ettikten sonra tekrardan hız düşmesini yaşıyorum. En büyük 2 sorunum bu açıkcası. Türknetten teknik destek için eve bir ekip geldi. Ankastre kutuna baktı, ek kabloya baktı sorun yok dedi. Kendi getirdiği modemi denedi orada herhangi bir sorun olmadı. Modeminde bir problem olabilir. İade veya değişim talebinde bulunabilirsin dedi. Fakat Zyxel’i aradığımda 2 ila 10 iş günü arasında modem arızalarına bakıp tekrardan geri dönüş yapabildiklerini belirttiler. VDSL modem yedekte bulunmadığı ve home office olarak çalışmam nedeniyle modemi tekrardan gönderemiyorum. İade konusunda da 14 günü geçtiği için iade almıyorlar… Baktığın zaman ayıplı mal ama …

https://spdestek.zyxel.com.tr/hc/tr/articles/360014615300-VMG8623-T50B-Türknet-V550ABPM3b2- şu linkten güncel sürümü indirip bir de öyle dener misiniz?

Modem sürücüsü yanında bir de PC nin ethernet kartı sürücüsünü güncelleyin. Gerekir ise sürücüyü tamamen kaldırıp yeniden kurun

1 Beğeni

Selçuk Bey Merhaba;

Firmware güncel sürümünü indirip ilgili kısımdan upload ettim fakat bugün masaüstü bilgisayarımı açtığımda yine aynı sorunu yaşadım. Bilgisayarı açtığım anda internete bağlı olan teknolojik aletlerin hiçbirisi web sayfalarına ulaşamıyor. Modeme bakıyorum ışıkların hepsi yanıyor… Bundan önce Türk Telekom müşterisi idik 6-8 yıl kadar hiç böyle bir sorun yaşamadık. Bu modemi satın aldıktan sonra belli saatlerde hız düşmeleri ve bu durumu sürekli olarak yaşamaktayız.

Garip geldi bana. Başka ethernet portunda denediniz mi?

Evet diğer ethernet portlarına taktığımda da aynı sorunu yaşamaktayım maalesef :confused:

1 Beğeni

Önceki abone olduğunuz şirketten modem kaldığını düşünüyorum tabii çalışıyorsa. O çalışıyorsa onunla internete girip sorunlu modemi garantiye gönderebilirsiniz.

Önceki iss’den kalan adsl bağlantılı TP LINK modem. Şu an bağlantımız VDSL üzerinden gerçekleşmekte. Bu neden ile önceki tp link modemi kullanamıyorum. Türknetten gelen ekibe de sordum kullanabilir miyim? diye. Kullanamayacağımı belirtti kendileri. Yedekte başka bir modemim bulunmamakta. Bu neden ile servise de gönderemiyorum. 14 gün geçmese iadesini almak için kargoya vericektim fakat süre geçti.

1 Beğeni

O zaman yerine eşten dosttan modem bulana kadar geçici bir çözüm sunabilirim. Konuştuğumuz modem 5Ghz destekli olduğu için eğer varsa akıllı telefonunuzu Wi-Fi’ye bağlayıp telefonu da kablolu bir biçimde bilgisayara bağlayıp USB tethering özelliğini açarsanız kabloluya benzer performansı alırsınız.

O şekilde çok fazla idare edeceğimizi pek düşünemiyorum. 2 aile olarak kullanıyoruz aslında modemi. Toplamda 8 kişi. Akşamları yoğunlukla kullanılıyor. Evde KPSS çalışan bir birey var ve sürekli youtube’dan videolar izleyerek ders çalışması gerekiyor. O şekilde internetin çok fazla dayanamayacağını düşünüyorum :slight_smile: Eş dosta VDSL bağlantılı yedek modem sorgulamasını da yaptım fakat elinde olan bulamadım. İnternette bu durum ile karşılaşan var mıdır? diye araştırdım fakat çözüme ulaşabileni görmedim gerçekten. Çok fazla araştırmadan aldığım için biraz pişmanım. Belki sorun modemdedir belki değildir bilemiyorum açıkcası. Kenetic marka modemi geçtiğimiz günlerde gördüm. Daha önce görseydim araştırsaydım yüksek ihtimal alırdım kenetici. İş yoğunluğundan araştırmaya fırsat kalmadı maalesef.

1 Beğeni

Teknoloji şans işi biraz, siz de biraz talihsizmişsiniz ne yazık ki :frowning:. Modemin kronik bir sorunu olduğunu düşünmüyorum çünkü gördüğüm kullanan insanların içinde bir tek sizde böyle bir sorun gördüm. Dediğim yöntemi de kendi bilgisayarımda denedim işe yarıyor cidden.

İlerleyen günlerde sorunu çözüme kavuşturabilirsem buradan size geri dönüş sağlıyor olurum. Belki bu tarz bir sorun yaşayan birisi olur ise yardımcı olunması adına :slight_smile: İlginiz için teşekkürler

1 Beğeni

Anlamaya çalışalım. Bilgisayarı açmadığınız sürece internete erişen diğer cihazlarda sorun olmuyor mu?

Laptop ve masaüstü bilgisayarım bulunmakta. Sabah 09:00 gibi laptopı açtığımda internete erişen tüm cihazlarda sorun olmuyor. Fakat kendi masaüstü bilgisayarımı 10 dakika önce açtığımda modemin tüm ışıkları yanmasına rağmen hiçbir web sayfasına ulaşamıyorum, telefonlardan da bağlanamıyoruz. Modemi kapatıp açtığım zaman ise bu durum düzeliyor. En başlarda bu durumu yaşadığımı hatırlamıyorum fakat son 1 aydır sanırım yaşamaya başladım.

Bilgisayarınızın DNS adreslerini kontrol edin. Dediğim gibi ethernet kartının sürücüsünü güncellemenize rağmen sorun devam ediyor ise modemin DHCP ayarları içinden PC nin Mac ve ip adresini kontrol edin gerekir ise izin verip sabit bir lokal ip tanımlaması yapın. Hem PC tarafında hem de modem tarafında

1 Beğeni

Ve şu da olabilir. Masaüstü bilgisayarın devam eden update veya indirme işlemi olabilir. Sistem monitöründen bilgisayarın ağ kullanımına bakın ve arkaplanda çalışan uygulamaları kontrol edin

Göksel Bey,

Dns ayarlarını değiştirdim. ethernet kartının sürücülerini kontrol ettim. Resimdeki Realtek ile başlayan sürücü güncellendi diğerlerinin güncel olduğunu gördüm. Daha sonra bilgisayarı kapatıp açtığımda ise web sayfaları sorunsuz şekilde çalışmaya başladı. Tabii bu kesin sonuç mudur bilemiyorum :slight_smile: Modemin DHCP ayarları benim için biraz teknik konulara giriyor. O konuda akşam üzeri yakın bir arkadaşımdan destek alabilirim. İlerleyen günlerde sorunum tekrar etmezse mutlaka bilgilendiriyor olurum.
F7Y9AWTX

2 Beğeni

Sorunun çözümüne sevindim (umarım sorun çıkmaz) Sürücü güncellemeleri için iobit driver booster kullanabilirsiniz

Göksel Bey Merhaba;

Bu sabah masaüstü bilgisayarımı açtığımda aynı sorunu tekrardan yaşadım. Modem ışıkları yine hepsi yanıyordu ama web sayfaları vs açılmadı hatta diğer cihazlarda bağlanamadı. Modemi kapatıp açtım düzeldi. Çok can sıkıcı bir durum. Gün içerisinde net hızı belli başlı saatlerde düştüğü için 2-3 defa kapatıp açmak durumunda kalıyorum, ekstradan bilgisayarı açtığımda da kapatıp açmak zorunda kalınca 4-5’e kadar çıkıyor :confused:

:sob::roll_eyes::worried: hmmm. Bu noktadan sonra aklıma başka bir çözüm önerisi maalesef gelmiyor. Üzgünüm