Belirsiz Kopma Sorunu

Az önce ev telefonunu aradım değerler bu şekilde yükseldi. Bu işlerden anlayan sebebini bilen biri vardır elbet :grin:

Eskiden telefonu arayınca internet düşerdi. Öyle bi saçmalık vardı.
Telefonu la internet aynı yerde olunca. Telefon da interneti kullanıyor. Santrale bağlı. Bir birini tetikliyor

1 Beğeni

splitter. Bozukluğu veya İyi olmadığı sürece. Bir birini tetikleyecektir.

1 Beğeni

Splitter Asus modemin kutusundan çıktı, hiç kullanmamıştım dün taktım. Splitterla telefonu bağlamazsam kopma sorunu başlıyor. Yani sorun dsl kablosunu direk modeme bağladığımda oluyor. Telefonu sırf portumu çalıp çalmadıklarını anlamak için tutuyorum. Bir defa çaldılar telefon sayesinde geri aldım.

O kıvılcım çarpması bozmuş olabilir. Sigortası vardı artık direk geçiriyor sanırım.

Kıvılcım dsl kablosundan geliyor. Kıvılcım çıktığında hiç bir cihaz splitter modem takılı değildi. Kıvılcım penseyle kablonun ucunu keserken çıktı.

O hatlar da kolay kolay elektrik olmaz veya dediğiniz şekil de kıvılcım çıkarmaz. Saha dolabında kaçak falan mı var acaba ya da biri hatta elektrik mi verdi, veriyor? :thinking:

Değerler de değişim yok diyebilirim 0.5dB gibi değişimler olabilir, normaldir.

1 Beğeni

Asus modemimde 16 saat kullanım sonrası görsellerde gördüğünüz gibi snr düştü, yaklaşık 15 dakika takip ettim değerler 0.1 civarı oynuyordu. Sonrasında ev telefonumu aradığımda anında değerler yükseldi ve sabit kaldı. Bu yükseldi dediğim değerler dsl kablosunu çıkarıp bi süre bekleyip taktıktan sonra aldığım stabil kullandığım snr değerleri. Kıvılcım minicik çakmak taşının çıkardığı kıvılcım parcalarının bi tanesi kadar. Multimetre ile ölçüm yaptığımda 1.8 voltaj görüyorum fakat kablonun tek telinde var bu voltaj. Voltajı tahminen internet değilde telefon hattı veriyor diye düşünüyorum. Acaba yalın internete geçiş yapsam problem düzelir mi.

Konu hakkında bir destek kaydınız var mı?

1 Beğeni

Vardı, 15 saat kopmayınca kapatma bildirimi geldi kapattım maalesef