Asus modemde snr düşürme

bu arada hattımı 75mb/s pakete geçirdim derdimi detaylı şekilde destek kayından anlattım sonuç:

burdaki değerlere dikkat etmem gerekiyomu ?

kullanılır ama çok fazla crc vermezmi öyle de

Herkesin hat koşulları farklı, bunu deneyerek anlayabilirsiniz. Aynı durumda olsam indirme yaparken SNR düşürür, oyun oynarken yükseltirim.

hocam evde tek yaşasam deediğinizi yaparım ama 5 kişi interneti yoğun kullanıyoruz :smiley:

65mbit’te SNR Margin hala 12.1db’lerde. Stabil bir hat için 8.2db ve üstü tavsiye edilmekte. Ben 8.7db SNR ile stabil 79mbit hat alıyorum. Sizin koşullarınıza göre desibel başına 4.3mbit kazancınız var. Yani 9db SNR’de dahi hattın tam kapasitesini alırsınız gibi duruyor.

evet hocamda yalnız şöyle bir problem var benim saha dolabına uzaklığım 225m ve hattım 64mb/s destekliyor ve bu sabah snr 12.1’iken 640000 civarı CRC hatası mevcuttu ve hatta kopma meydana gelmişti(3 haftadır değişik modem kullanıyorum her seferinde belirli saatlerde bu sorun oluyor diğer modemlerde ise hat gidip geliyor ve hızım 30mb/s’e düşüyordu) sizce sorun burda tam olarak ne TurkNet 'e bunla ilgili defalarca arıza kaydı açtım ama devre değişikliği yapılmasına rağmen sorun devam ediyor :man_shrugging:

şuan ise hat 3 saatir açık değerlerim ise bu şekilde

Snr ayarı çok dikkatli yapılması gereken bir ayardır. En düşük ve sorunsuz snr değerini bulup en fazla hızı alabilirsiniz. Türkiye ortalamasında bu değer fast path (düşük ping) için 8 dB, Interleaved için 6 dB olarak belirlenmiş. Normalde fast olarak bağlandığımız için modeminizde özellik olmasa bile operatör minimum (hat kapasitesinin paket hızını karşılamadığı durum) 8 dB olacak şekilde bağlanır. Herkesin hat kalitesi farklı olduğundan özel değeri (max. hız ve min. hata) snr ayar yapılan modemlerle ince hassasiyetle ve çok dikkatli takıp ederek yakalayabilirsiniz. 8 dB de CRC veya kopma yoksa 7 dB bır süre deneyin, yine yoksa 6 dB şeklinde en düşük değeri bulun. Bu değerin herkeste farklı olma sebebi hatların maruz kaldığı istenmeyen sinyaller. Bu istenmeyen sinyaller düzensiz olduğu için kimin hattına ne seviyede ne değişkenlikle geleceği belli değil, çok geldiğinde veya yeterince boşluk bırakılmadığında kopmalar ve paket hataları oluşuyor. Kiminin hattına 8 dB lik koruma boşluğu yeterliyken kimine 12 dB gerekir kimine 2 dB dahi yeter.

1 Beğeni

@Drahmizm 'e katılıyorum. Bunun bir reçetesi, formülü yok. Her kullanıcı kendi şartları için optimum ayarı bulmalı. Bunun için de her yaptığınız değişiklik sonrası hattı kullanmalı, sinyalleri gözlemlemeli ve not almalısınız.

anladım peki bişey sorucam 3 saattir aktif bir hatda 3bin civarı CRC hatası normalmidir?
bir de hattım şuan 9saat 25 dakikadır açık hızımda ve snr değerimde herhangibir değişiklik yokken crc hatam 3074 bu normalmidir çünkü ben evden çıkarken hat 3 saattir aktif ve 3bine yakın crc hatası vermişti verirkende snr değerim 10.4’e kadar düşmüştü sonra tekrar 12- 11.9 civarına yükseldi bunun nedeni tam olarak ne olabilir?

Sebebi hattın yoğun kullanımı nedeniyle kapasitesinin düşmesi ve zayıflamanın artması diye düşünüyorum. Yoğun saatlerde kapasite nedeniyle maksimum hız ile tanımlı hız arasında ki fark azalınca ortaya çıkıyor

2 Beğeni

anladım yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim şuan snr değerini 13 olarak ayarladım ve crc lerim şimdilik azalmış gibi görünüyor yada gece kullanımı az bilmiyorum ama sabah 9’dada yoğun kullanıma anlam veremedim :smile:

1 Beğeni

Anlık kullanım oranı etkilemez, modemlerin çalışıp çalışmamaları önemli.