Asus modem dsl ayarı ve hat değerleri

merhaba bu gün hızım çok düştü kararlılık ayarını 2 olarak güncelledim hızım eski haline döndü

resimdeki ayarlardan başka değiştirmem gereken bi şey varmı veya olması gereken ayarlar nedir


2 saatlik hat değerim bu şekilde

hattında dslam kilidi mevcut sanki.

tam olarak ne oluyor o hocam

oim üzerinden dslam kilidimin kaldırılmasını talep ediyorum diye yardım talebinde bulunun sorun çözülür. Dslam kilidi telekom tarafından hatlara konulan saçma sapan bir hız limiti

deneyelim :smiley: bakalım nolcak

1 Beğeni

Selam, modeminizin SNR ayarını, 10dB ve üstü yaptığınız da hızınız da düşme oluyor mu?

bakıyorum hocam hemen yeni gördüm yorumunuzu

oluyor hocam neredeyse 10mb düştü.

Paketiniz nedir? Kilitiniz varsa bile kaldırılmasını önermem, 4dB ve altına düşebilir ve kopma, hız v.b sorunları meydana getirebilir.

paketimi 100 e çıkardım değişiklik olmadı 74den yüksek hız göremedim kabullendim artık 8db ye aldım 66mb de kullanıyorum kaça alırsam alayım kopma sorunu yaşamıyorum tek sorunum modem resetleyince internetin geç gelmesi

Geç IP alması durumun da kullanmış olduğunuz CGNAT IP kaynaklı bir durum olabilir. Farklı bir modem kullanmayı denediniz mi? Farklı bir IP talep edin veya Statik IP kullanmayı da bir deneyin.

1 Beğeni

bu sorun asusla alakalı bir problem malesef… 3-4 dakika sürüyor min.

Bu sorunu, ben ilk başlar da yaşamıyordum sonrasında TT’nin DSLAM’a bir şeyler yapmasıyla anlık gelen IP 5 dakika geç gelmeye başladı ve SNR ayarımı devre dışı bırakılmasına neden olmuştu, yazılım aynıydı. DSLAM’a yapılan ayarlarlar ile ilgili olduğunu düşünüyorum veya CGNAT kaynaklı bir durum olabilir.

yok yazılımsal. Bi firmware var bende o mesela anında bağlanıyor. Lakin ondada crc patlaması yaşıyorum.

1 Beğeni

Ben de olmuyor bi ara oluyordu yine geçti. CRC’nin aşırı patlaması fiziksel kontrolün haricinde ve genel de DSLAM kaynaklı bir durumdur. Farklı bir modem de CRC sorunu çözülürse DSLAM yazılımı ile modemin yazılım sorunu kaynaklı bir durum olabiliyor.

1 Beğeni

peki firimvare ü modifikasyon yapamazmıyız yani bndede aynı durum var ancak crc hataları yüzünden kopuyor snr ayarını oyüzden yapamıyorum yazılımı alıp crc denetlemesini devredışı bırakamazmıyız

Bununla ilgili bir bilgeye sahip değilim ve sizi yanlış yönlendirmeyeyim fakat böyle bir şey varsa modemin işlevini yazılım ile değiştirirseniz ürününüz garanti servisinden faydalanamayabilir.
CRC hatalarıyla ilgisi yok, SNR ayarınınızın ayarlanmasının.
İstersen bununla ilgili post oluştur veya bana özelden yaz, hat değerlerine bir bakalım…

Ben görseldeki gibi kullanıyorum, başka bir forumdan asus ac51 rehberinden aldım. Sürüm olarak 790 ve 805 en kararlı olanları. Tüm ayarları aynı yap, Rx AGC Gain Adjustment ayarını benimkinden farklı olarak high performance yapabilirsin. Özellikle bu ayarı High yapınca Snr değeri yükseliyor.