Asus DSL-AC750 CRC hataları

Merhabalar, bir kaç gün önce modemimin bozulmasıyla birlikte başlıktaki modemi satın aldım. Ancak CRC hataları anlamadığım şekilde yüksek. 75Mbps’lik paketi kullanıyorum. TurkNet’e yeni geçtim. Modemden kaynaklı mı bilmiyorum, önceki TPLink W9970v3’tü. Altyapı değerlerim hakkında pek bir bilgim yok. Sorunun altyapıdan mı yoksa modmden mi kaynaklandığını söyleyebilirseniz çok sevinirim.


Öncelikle genel kanı Broadcom chipsetlerin daha stabil olduğu yönünde, yani eski modeminiz daha stabil ve yüksek hızları yakalayabilir bu kenarda dursun.
Crc hatanız var şu aşamada çok uçuk olmasa da bu da kablolama yapısının gözden geçirilmesi gerekebilir. Onun haricinde snr marj değerinizle oynayarak biraz daha aşağılara çekerek denemeler yapabilirsiniz.

Kabloyu değiştireceğim en kısa zamanda. Şu an 5 saatte 7737 oldu. Snr’ı yukarı çektiğimde mi daha stabil olur yoksa aşağıda mı?

1 Beğeni

SNR çok düştüğünde crc artar ve kopma gerçekleştir.

SNR yükseltirsen hat stabil olabilir, crc artarsa hız değerinde kalır ama yinede azda olsa artar.

Paket kayıpları aslında sürekli birikir ve hatalar(CRC) gerçekleşir, modem bazılarını düzeltir ona FEC deniyor.

Modem, modemin yazılımı, santral uyuşmazlığı, hatlarda sorunlar gibi şeylerde artırıyor.

Crc o kadarda artmıyor biranda patladığı oluyor.

1 Beğeni

Hocam o modemi geri iade et 3 yıldır uğraşıyorum bir türlü çözüm bulamadım snr yükseltiyorum kararlı olur diye hızım 57 den 40 a düşüyor ama yinede kopmalar yaşıyorum. Wifi kalitesi ne kadar güzel olsada cihaz başlı başına bir eziyet.

Maalesef mağazadan aldığım için iade sıkıntı. Şimdilik idare ediyorum, ileride değiştirirsem router olarak kullanırım artık.

Merhaba, İlerde alacağınız modem ile ilgili Zyxel 3625 , TP link VR modelleri ve Keenetic modemleri tercih etmeniz daha iyi olur, forumda okuduklarıma göre en tercih edilen markalar.

Merhaba, eğer keyifleri yerine gelirse gigafiberi altyapımda görebilirsem ancak o şekilde değiştiririm :slight_smile: 9 aydır bekliyoruz, değişen birşey yok.

1 Beğeni