Asus DSL-AC51/AC750 Ana Konu

Arkadaşlar malum forumda bu modemler üzerine pek çok bilgi karışıklığı var. Ağustos 2021 tarihinden beri AC51 kullanıcısıyım, daha önce deneyimlemiş olduğum bazı modemlerden daha kaliteli ve stabil olduğu için bu modemi kullanmaktayım. Bu modemde daha doğrusu asus modemlerle özdeşleşen CRC hatalarının çözümünü aylardır aramaktayım. Her ne kadar bu sorun hatta herhangi bir olumsuzluk göstermesede insanı rahatsız ediyor haliyle. CRC hatalarının başlıca sebebi genel olarak iç/dış hat kaynaklıdır (içerde eski bina yapıları, dışarda malum Türk Telekomun üstün teknolojik alt yapısı :slight_smile: ). Bu güne kadar ac51’e ait 472 sürümüde olmak üzere bir sürü firmware sürümünü denedim( 472, 6xx, 790, 805, 858, 946beta). Ve sonunda UKTECH sitesinde yer alan resmi beta firmware konusundaki geri bildirimlerim sonucunda benim bu modemde en çok canımı sıkan bağlantı kopunca 3-4 dk’da internete bağlanma sorunu başta olmak üzere bir sürü sorun giderilmiştir. Bu sürümün kurulumdan sonra modeminizi fabrika ayarlarına sıfırlayıp temiz bir kurulum yapmanızı öneririm. Kurulumun ardından yüksek CRC sorunu yaşarsanız DSL yönetimi kısmından Bitswap özelliği hariç tüm özellikleri kapatın…

—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–
Firmware Sürümü: 2021_10_13_v9.1.2.3_959-gce72599 (beta-960 nolu resmi sürüm yayınlandığı için artık bu versiyonun kurulmamasını öneririz)
İndirme Adresleri;
AC51/AC750: https://www.asuswebstorage.com/navigate/a/#/s/D5ADA14397F840459F3C7616C7956F36Y
AC51(yedek link) : https://dosya.oyunsen.com/DSL-AC51_v9.1.2.3_959-gce72599.zip (bu linkteki fw sadece AC51 içindir!)

Değişiklikler:
– DSL WAN’ın bağlantı kesilmesinden sonraki tekrar bağlanma süresi kısaltıldı.
– [OPENVPN] openvpn sürümü 2.4.11 'e güncellendi(CVE için).
– [TR069] Düzeltildi; TR xml version düzenlendi.
– [TR069] Düzeltildi; TR181’de yer alan ssid isim sorunu.
– [TR069] Düzeltildi; Türkçe Wifi parametreleri ve ssid adı.
– [TR069][Firewall] Düzeltildi; tr069 iptables kurallarının ortadan kalkması sorunu.
– [IPv6][PPPoE] Eklendi; /etc/radvd.conf içine AdvLinkMTU.
– [ISP LISTESİ] DSL PTM ISP listesi güncellendi.
22/02/2022 Tarihinde 1.1.2.3_960-g795fbf6 versiyon numarasına sahip resmi sürüm yayınlandı.

Firmware Sürümü: 1.1.2.3_960-g795fbf6
Yayımlanma Tarihi: 22/02/2022

AC51 İndirme Adresi: https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/wireless/DSL-AC51/FW_DSL-AC51_1123960.zip
AC750 İndirme Adresi: https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/wireless/DSL-AC750/FW_DSL-AC750_1123960.zip

Yapılan düzeltmeler:

• [Wi-Fi] FragAttacks WiFi Security Vulnerabilities
  • [Web] Enhanced protection against XSS attacks.
  • [Wi-Fi] Fix the vulnerability of KR00K (CVE-2019-15126).
  • [LPRng] Fix the issue that lpd crashed caused by nmap attack.
  • [Web] Fix the vulnerability in the network analysis command.

DSL:

• VDSL WAN (PTM) QIS manual setting list updated, added Lebanon ISP Ogero, Australia ISP Superloop and Croatia ISP Hrvatski Telekom (TCom).
  • [dsl] Set MCT tlb parameter for dmt.
  • [DLA] Drop changing modulation to G.DMT.
  • [DSL] Add ‘G.INP Stability Adjustment’ option for VDSL in DSL Setting > VDSL section.

Bug fixes and enhancements:

• [Wi-Fi] Fix sometimes 2.4G Wireless cannot use iPhone Airplay to Apple TV.
  • [Wi-Fi] Fix some customers might not be able to connect to WiFi 5G again after using it for a long time.
  • [Wi-Fi] Fix the problem that the DUT crashes when running stress on PON and Wi-Fi for a long time.
  • [OPENVPN] Fix openvpn client does not work when there is no “port” in the configuration file.
  • [DDNS][Web] Fix unable to login after using DDNS(https 8443 port) for about 3 days.
  • [diagnostic] Fix the loss of DSL / WiFi Diagnostic and inaccurate time issue.
  • Support option, lcp-echo-adaptive.
  • [WLAN][5G] Fix DUT restarts without triggering the force update mechanism.
  • [QIS] Set pre-filled ppp login/password for United Kingdom/Scotland/Ireland ISP: BT braodband & BT Business & BT infinity.
  • [Web UI] Correct field naming “Class-identifier (option 61)”.
  • [Web] Correct time zone ‘Novosibirsk’ in Russia.
  • [Web UI] Add a validation to validate target URL.
  • [Web] Fix js errors.
  • Fix the problem of for IPv6 PPPoE.
  • [OPENVPN] update openvpn for CVE.
  • [DSL] Enhanced the time for DSL WAN recover from disconnection.
  • [Web] Set Stability Adjustment(VDSL) to 15 dB while manual setting area to Turkey.

Satın Alma;
Şu an piyasada en ucuz Amazon üstünden satılmaktalar.
AC750 → https://www.amazon.com.tr/dp/B07BHS87JR (lütfen satıcının amazon olmasına dikkat edin)
AC51 → https://www.amazon.com.tr/dp/B077BSHVCB (lütfen satıcının amazon olmasına dikkat edin)
Gelişmeler oldukca aktaracağım. Sizlerinde deneyimlerini yada yaşamış olduğunuz sorunları konu altından paylaşmanızı rica ediyorum.

Saygılarımla.

7 Beğeni

Son yaptığım testten almış olduğum CRC hatası sayısına ait görsel.

2 Beğeni

Şuradan bir çarpı yedin :slight_smile:

Başlıca sebep iç / dış tesisattır. Crc fiziksel sorundur. Bu yüzde 99.9 böyledir. Senin dediğin ihtimal yüzde 0.1 in içinde.

Hattı kaymak gibi sorunsuz biri olsun, modem MTK - saha dolabı Broadcom diye crc mi yiyecek şimdi ? Hayır

o halde düzelttim gerekli alanı :slight_smile: MTK - Broadcom uyumsuzluğu mevcut malesef.

3 Beğeni

Mediatek işlemci uyumsuzluğu derken senin ac51 in işlemcisi de mediatek bildireyim :blush:
Mediatek MT7511T

ben farklı bişi demedim ki reis :slight_smile:

Yani sen dedin ya mtk işlemci uyumsuz dolaplarla crc hatası yaratıyor zyxel in malum modemini kullanıyorum hat zayıflamam 1.2 dB snr 16 dB gün boyu açık kalsın 5 milyar basıyordu eski yazılımlarda son yazılımda günde 14 15 tane anca yani bunun işlemci ve donanımla ilgisi yok yazılım geliştiricilerin işini ne kadar iyi yaptığına bağlı.Sende söylüyorsun daha önceki sürümlerde sorun yaşayıp şimdi düzeldiğini.

1 Beğeni

ben yazımda öyle bir kısım göremedim :frowning:

Bende ac750 modelini kullanıyorum.
Sürüm: 858 de iken 1 ay öncesinde hiç bir sıkıntı yoktu 5 günde Max 60-70 crc hatası alıyordum. Daha sonra başka modeme geçip tekrar asus’e döndüğümde milyonları bulan crc hataları oluşmaya başladı. Sürümü 959 betaya güncelledim 8 saatlik uptime süresinde saniyede 10 bin 10 bin artan crc hataları oluşmaya başladı. Tekrar TP link kullanmaya başladım hiç bir sıkıntı yok. Şuan TP-link vr300 kullanıyorum hiç bir sorun yok. Altyapı yeni, iç tesisat yeni. Hat zayıflamam 1.6. Snr değerim 17.7.

semih senin o hat değerlerinle o kadar crc alman çok ilginç… Bak şimdi çektiğim ekran görüntüsünü yüklüyorum. En son dün akşam tertemiz kurulum yaptım ve dsl ayarında bası diğer özellikleride açmama rağmen gayet iyi durumda hattım. Anlık bağlı wi-fi cihaz sayısı 8…

1 Beğeni

Asus yazılımda çok kötü bence. Saniyede 10 bin crc alması da garip

yazılımsal sorunlar eski versiyonlarda mevcuttu ama bu 959betada hakkını yememek lazım :grinning:

Bu sorun ne zaman başladı size söyleyeyim. Ne zaman ki yeni dsl firmware i (sonu 901 olan dsl sürücü yazılımı) geldi modemlere tt bunu adapte edemedi kendi cihazlarına. hat okuma konusunda hassas olan Asusda böyle bir sorun yaşanmaya başladı. Bunun öncesine kadar cayır cayır asus sorunsuz çalışıyordu. Ne oldu ise o genel kesinti sonrası oldu.

2 Beğeni

Ben de Asus’un firmware konusunda sıkıntısı olduğunu düşünüyorum. Her firmware ile modemi şişirip 1 sorun çözerek 2 sorun ekliyorlardı. Fakat ben de 959 sürümü aktif olarak kullanıyorum ve stabilite ve performans açısından tüm sorunlarımın çözüldüğünü rahatlıkla söyleyebilirim. (Asus’un otomatik ayarlarına güvenmediğim için kablosuz da dahil olmak üzere birçok ayarı elle ayarladım.)

3 Beğeni

evet daha önce sorunsuz çalışan modem çalışmıyor şuan. Peki keenetic ve tp-link hangi işlemciyi kullanıyor?

tplinklerde bildiğim broadcom chipset var, keeneticde ise Mediatek.

1 Beğeni

tp-link broadcom olduğu belli zaten hiçbir sıkıntı yok ama asus deli oluyor bağladığım zaman :smiley:

1 Beğeni

Hayırlısı artık ama 959 ile sorun yaşamaman lazımdı artık nasip :slight_smile: Bitswap hariç diğer şeyleri kaptıp denemiştin demi…

1 Beğeni

hayır biraz zor geldiği için denedim daha :smiley:

zor birşey yok yau :smiley: Bitswap haricini kapat yardır :slight_smile: Ben dün akşam modemi fabrika ayarlarına döndürdüm tertemiz oldu tamamen :rocket: