Asus ac51 Crc sorunu

Hocam çok ilginç bende 3.5 DB 4 DB snr ile 7k geçmiyor. Acaba kabloların yanında belli saatlerde başlayan manyetik alan mı var bu crclerin patlaması ilginç. Bağlı olduğunuz dslamda sorunlu olabilir. Ben yapadayım oda fark yaratıyor olabilir.

Extra Dsl 6db de günde 2k crc 20 25k fec üretirdi ben de anlam veremedim. modemi aldığım arkadaşım 12 snr da her gün 20k crc alıyordum diyor

Doğrudur modemde sorunlu olabilir. Keenetic crc ile daha iyi mücadele edebiliyor demek. Şaşırmadım hocam Asus kalitesi🤣 Siz direk eksiz Cat6 ile mi bağlısınız hocam?

Benim extraya uzaktan baktım 3 gün 21 saat 4.5 snr ile 3100 crc vermiş 90 megabit ile bağlı :grin:

cat5 e kablo hocam saha dolabı mesafem 400mt civarı. iç tesisat ölçümü yaptık iç tesisat ile telefon kutusu arasında fark oluşmuyor

Maşallah gerçekten şu durumu gördükçe benim Asusa elektrik veresim gelmiyor :rofl: Cat6 f/utp kablo kullanmak daha iyi diye okudum etraftaki diğer sinyal ve alanlardan etkilenmeyi minumuma düşürüyormuş. Bende inşallah ekiple bu kablodan çekeceğim. Ankastreden çıkınca benim kablonun etrafı elektrik kabloları dolu sizdede öyleyse tavsiye ederim Keenetic kullanmaya dönünce o 3k crcde kaybolur​:rofl: Nasip olursa Asusu satıp Keenetic alıcam bende :slight_smile:

1 Beğeni

ben elektrikçiyim benim kablonun nerden geçtiğini bir türlü bulamadım :grin: o yüzden regletten ölçüm yaptım zayıflama değerleri nokta oynamadı. eğer zayıflama değişseydi elbet kabloyu değiştirirdim şimdi biz de ac51 i satıyoruz alan çıkarsa extra dsl alıcak arkadaş

1 Beğeni

Hocam bende web geliştiricisiyim bilgisayar işlerini web site işlerini gözüm kapalı yaparım ama bina içi tesisat ve kablolama çok bildiğim konular değil. Araştırdığım kadar konuşuyorum işte :slight_smile: Banada senin gibi elektrikçi lazım. Ben Balıkesir/Susurluktayım burada esnaf esnaf dolaştım para koparma derdinde herkes. Cat6 futp kablo soruyorum cat5 getiriyor, yapılacak işi anlatıyorum daha dinlemeden yaparız yaparız demeye başlıyor :smiley: İşi bilen senin gibi biri olsaydı keşke buralarda o zaman para sıkıntı değil cömertçe öderdim. Benim ankastreye hızın 100 mbps üstü geldiğine çok eminim ama binanın internet kablolamasını yapan sağolsun hat zayıflaması yüksek. Ulaşılabilir 96 93 arası değişiyor olması gereken 150 ye 50 falan normalde :slight_smile:

1 Beğeni

Esnaflarımız maalesef öyle. oturduğum ilçede bir tane yak konnektör kullanan bilen elektrikçi bulamadım. hepsi biz elle bağlıyoruz bir şey olmuyor diyor. bana kalırsa ilk önce ankastreden ölçüm yapın bir şekilde öylece her şey daha net belli olur.

Bu arada yapa alt yapısındaysanız santral uzakta olabilir vae alt yapısında sorgulamada kaç çıkıyor hocam

Hocam burada 77 mbps diyor mesafe 131 metre oimde yapa santrale 700 metre ama aldığım hız 80 ulaşılabilir 96 yani benim binanın kablolarda yada bağlı olduğum dslam cihazlarında ilginç şeyler dönüyor :smiley:

yapa da upload kaç gözüküyor 700 mt aslında ciddi mesafe. ben 400 mt vaeden 45 gözüküyor 8 snr 64 alıyorum

Hocam upload 29 mbps. Bu mesafe olayı biraz saçmalıyor bence çünkü matematiksel olarak uzaklığı tahmin ediyorlar. Sinyal çok zayıfladığında mesafenin yüksek çıktığını tahmin ediyorum. Ben bina içi tesisatı yenilesem muhtemelen hat zayıflaması düşeceği için hız 100 mbps olacak mesafe 50 küsürlere belki daha aşağıya inecek. :smiley: Saha dolabının yerini bu arada biliyorum alt katımdaki a101’in önünde beyaz bir dolap. 5 metre yoktur. Kablo çeksem dolaştırmadan 20 metreyi aşmaz. Tabi ben yapadayım o anladığım kadarıyla uzaktan veriyor sinyali ama Telekomun siyah kablosu geliyor ankastreye dışarıdan yani yapada onun üstünden veriyor. Bu kablo 12 dairelik binaya hizmet veriyor 100 mbps üstünde kapasiteye sahib eminim.

buradaki kendi kablonuzu bulabilseniz ölçüm yapmak çok kolay. şunların içi hiçbir zaman düzenli olmadı olmayacak maalesef

Benimki etiketli hocam kablomu biliyorum nasıl yaparım bu ölçümü düz uçlu tornavida var bir tek regletten sökersem kabloları takabilir miyim emin değilim.

ben regleti hiç işin içine katmıyorum artık. telekom kablomu söküp yak konnektör ile kendi kabloma bağladım 1 1.5 snr artış kazandım regletler eski olduğu için hız düşümü yapabiliyor

Modem size uygun snr’yi atar yani size önerilen SNR’yi otomatik olarak atıyor modem ve bunu değiştirmeniz bazı modemlerde mümkün değil.

asus ve keenetic hariç snr ayarı yapabilen bir modem görmedim kendi bilgim kadarıyla

Aynen öyle şahsen Keenetic modem kullanıyorum ve SNR ayarını değiştirebiliyorum. SNR ayarını değiştirmenize gerek yok diyebilirim çünkü modem size önerilen SNR ayarını otomatik olarak vermektedir. Eğer değiştirmek istiyorsanız en uygun SNR ayarını yapmalısınız aksi taktirde kopmalar yaşayabilirsiniz ve hız düşüşleri yaşayabilirsiniz.

tüm modemlerin varsayılan snr değeri 8 olarak geliyor ister asus ister zyxel ister tplink bu değişmez. 1 gün boyunca 0 snr değerinde bile kopma yaşamadan kullanabiliyorum. şuan ben de 100 lük paket tanımlı. ve varsayılan snr ile 64 megabit alabiliyorum fakat snr düşürerek daha iyi hızlara ulaşabiliyorum

Hocam gördünüz tesisatın fotoğrafı çok oynama yapabilmem mümkün değil açıkçası tek başıma maks modemi bağlayıp ölçüm yapmaya çalışabilirim benim kabloya. Regleti ellemem zira komşuların interneti etkilemek istemem yanlışlıkla. Bilen bir profesyonel ekip olsa dediğinizi onlardan talep edebilirdim. TürkNet hala randevu için aramadı sanki numaram yanlışmış gibi tekrar numaramı yollattırdılar yazdım bende ekip yöneticisine verdik dediler. Anlam veremiyorum 23 bin nüfuslu ilçede kaç türknetli aynı anda bu ekiplere ihtiyaç duyabilirki :smiley: