Aşırı Yüksek Ping

Buda TurkNet in sorunsuz bir şekilde netflixten film izleniyor ve sayfa geçişleri yapılıyor. dediğim gibi Nokia Ont konusunda çokça sorunlar okudum. huawei ontlerde genellikle problem olmuyor

1 Beğeni

Aslında bu hız sınırındaki durum yaşanıyor. O zaman ben yavaşlığı çeken kısımdaydım. Şimdi ben sorunu yaşamayan kısımdayım. Tabi TurkNet’te yaşıyordum. Hız sınırına Nokia ONT ile takılmayan kişi de Comnet kullanıyordu. Fakat bu ISS tezini senin testlerin çürütüyor. Yine aynı konu. Bir kesim Nokia ONT de var bir kesimde muhtemelen yok.

Tt cihazı ve alt yapısı işte gelde sorunu bul :frowning:

1 Beğeni

Kesinlikle. Geçen ki gibi TT çözmedikçe de çözülmeyecek bir sorun. Sorun yaşayanlara bol sabır diliyorum. Mart - Ekim arası sinir hastası olmuştum. Ulus TT İl Bölge müdürlüğü TurkNet’i karalıyor. Ucuz diye ISS kullanırsanız böyle olur. Biz pahalıyız çünkü her an bize ulaşabilirsiniz. Saha ekibimiz hazır. Bizde yaşasanız saatler içinde çözerdik diyor. TurkNet sorunu TT’ye atıyor. (Haklı olarak altyapı onların.) Böyle böyle sinirlerim bozulmuştu.

1 Beğeni

Geçmiş olsun hocam. Umarım sorun yaşayanlarda çözer bir şekilde

1 Beğeni

Hmm belki de Nokia OLT cihazları sorunludur. Nokia sorunlu, bu kesin gibi de bu sefer @muhep istisnai bir durum oluşturuyor. Çok pişman oldum fibere geçtiğime, 75 mbps vdsl2 vardı onu çok özlüyorum :cry:

Routerdan 95/7 bir hız atarsanız bu sorunun büyük ölçüde önüne geçiyor

İndirme hızını sınırlamasına gerek yok. Tanımlı upload hızın kadar veya 1 Mbps altı kadar sınırlayabilirsin. O nedenle sadece uploadı 7 Mbps’ye sınırlasan yeterli.

Fiber her koşulda en iyisidir bakır altyapıdan.

Hız sınırlama işlemlerine baktım ama bulamadım. QoS denen şey sanırsam ama ZTE routerla ilgili bir kaynağa ulaşamadım. Yeni router mı almak lazım acaba?

Fiber ile tt nin verdiği zte de qos için root hesabını etkinleştirip root hesabıyla giriş yapmak gerekiyor. IPv6 dahil çoğu özellik root değilse gizleniyor.

Merhabalar, konu içerisinde değerleri üyelerimizin paylaştığı deneyim ve tavsiyeler işinize yaradı mı? Ping durumunuz nedir? Bilgi verirseniz sevinirim :raising_hand_man:

Maalesef bir düzelme yok. Bendeki ZTE routerda QoS uygulamasını çalıştıramadım, rootlamak gerekliymiş @muhep’in dediği gibi. Kuzenin TP-Link routerında ite kaka yapabildik ve ondaki sorun hafifledi diyebilirim. Bu bufferbloat sorununda dikkatimi çeken bir nokta da, hız testi yaparken bağlanılan bazı sunucularda ping sorunu gözlenmiyor. Geçen Bursa’daki bir sunucuda ping sorunu yoktu mesela şu an var. Bugün de İstanbul’da bir sunucuda ping sorunu yokken TurkNet sunucusunda hâlâ ping sorunu var. Bu ONT/OLT cihazları bazı sunuculara kıyak mı geçiyor anlamadım :stuck_out_tongue:

Standart kullanıcıların bunu bilmesi mümkün değil ve bu şekilde oyun oynamaya çalışan çok kullanıcı var ne yazık ki.

Türk Telekom Nokia GPON Bufferbloat sorunu