Ani ping artışı problemi

Selamlar. İnternetim geçtiğimiz ay bağlandı ancak bağlandığından beri ani ping yükselişi var ve bu yoğunluk kaynaklı değil 7/24 böyle. Özellikle online oyunlarda bu durum çok can sıkıcı oluyor. Türkiye sunucusu olan oyunlarda bile ani olarak ping değerim 350-300 arasına fırlayıp 40-50’lere geri iniyor. 10-15sn sürüyor ve yaklaşık 5-10 dk’da bir oluyor. Modeme reset attım. Bilgisayarım modeme LAN kablosu yoluyla bağlı. Operatörden kaynaklı bir problem olduğunu düşünüyorum. Yardımcı olabilecek biri varsa çok mutlu olurum :slight_smile:

Kullandığınız modemin modelini paylaşabilir misiniz?

Hat değerlerini atarmısınız ayrıca iç tesisatını da ek splitter varsa çıkarın veya yenileyin

ping plooter programı ile ping değerlerinin takibini yapın.

Kullandığım modem Huawei HG531S V1 ADSL/ADSL2 300MPS isimli modem

İç tesisatımda ek bir splitter yok. Kablo direkt olarak modeme bağlı. Hat değerlerimi nereden kontrol edebilirim?

@ModeratriX ping plooter programı ile ping değerlerinin takibini yapın.

Takibi sağlayıp buradan paylaşacağım. Teşekkür ederim.

1 Beğeni

192.168.1.1 adresinden admin password bilgilerinizi girip dsl geçmişi/günlüğü kısmından kontrol edebilirsiniz.

1 Beğeni

Hocam bu ISS modemlerinin pek de verimli olmamasından kaynaklı bir problem de yaşıyor olabilirsiniz. Ağda sizin haricinizde cihaz ve trafik yoğunluğu varsa ping oluşması çok doğal bu tarz cihazlarda. İmkanınız varsa harici olarak satılan modem ya da routerlardan yana tercihlerde bulunabilirsiniz.

Örnek olarak ben de ZTE ve ZyXEL üretimi ISS’ler tarafından verilen modemleri kullanıyordum ve durum oldukça berbattı. Şu an aynı ev aynı VDSL altyapıda modem olarak Keenetic Omni DSL, router olaraksa X-WRT’li Mi Router 4A Gigabit Edition kullanıyorum. Ping değerlerim oyunlarda çok düşük olmasa da oldukça stabil. Örneğin CSGO’da 60-70 bandında Valorantta 19-22 bandında ping alıyorum. Mobil taraftada CoD:Mobile 55-60ms PUBG:Mobile ise 40-50ms dolaylarında.

Şöyle bir sonuç çıktı hattın durumuna baktığımda; ss1

Ayrıca değerli @anon88843830 tavsiyeniz için teşekkür ederim ama modemden yana bir problem olduğunu sanmıyorum. Çünkü önceki operatörde taş gibi çalışıyordu. Modeme hiç bir müdahalede de bulunmadım şifre değiştirmek dışında :slight_smile:

1 Beğeni

Hocam binanızda diğer internet kullanıcıları da mı ADSL üzerinden hizmet alıyor. VDSL’e geçiş yapabilseniz belki değerlerde değişiklik olabilir. Şu an hat değerleriniz vesaire varsayılan ADSL değerlerinde çünkü.

@anon88843830 altyapım bunu desteklemiyor sanırsam çünkü bölgemde sadece 12 mbps’ye kadar ADSL sunuyor TurkNet. Anadolu’nun ücra köşelerinde bir köyde de değilim. Kocaeli/Darıca’dayım. Ama sunulan altyapı bu. Keşke imkanım olsa da Fiber alsam ama altyapı 2021 Türkiye’sinde bildiğiniz gibi başlı başına bir sorun.

1 Beğeni

Değerli @ModeratriX ayrıca PingPlotter programıyla yaptığım testi de iletiyorum. Şu max değerine bir bakar mısınız? (Max: 2724,77 ms) Çıldırmamak elde değil :slight_smile: sadece Google sunucusundan aldığım değer bu. CS:GO gibi bir oyunda varın siz düşünün :slight_smile:

5 dakikalık dsl zaman diliminde 2000 crc çok fazla bu yüzden büyük ihtimal ile ping oluyor ve ayrıca snr tarafında zayıflama mevcut iç tesisatında ek splitter dsl prizlerini kaldır ankastre bağlantısını ve kablonuzu kontrol ettirin.

1 Beğeni

Averaja baktığımız Zaman normal. Kısa süreli kopma olmuş orada ping yükselmiş…

İç tesisat ve ankastre bağlantısı yeni yapıldı. Bu yüzden burada sorun olacağını sanmıyorum. Ek splitter da yukarıda da anlattığım gibi kullanmıyorum.

Dış tesisat (santral/saha dolabı) sorunu olabilir ama farklı bir modem ile deneyin ve modemi kapatıp açın dsl yükleme zamanı yani 1gün sonra hat değeri atar mısınız özellikle crc tekrar bakalım.