Altyapı Türü Anketi

Genelde 700down 600up civarı çıkıyor

Yani gigafiber mi kullaniyorsunuz

Merhaba @mahmutuslu, ben size konu hakkında daha önce yine bu bilgiyi vermiştim :frowning: Tekrar sizin bölgeniz özelinde bir çalışma yapılıp yapılmaması konusunda arkadaşlarıma durumu iletiyorum. Geri dönüş aldığım zaman sizinle bilgi paylaşacağım.

1 Beğeni

Gene mi nisan dediler :slight_smile: en son dh de bi komşuma nisan demişlerdi iki sene geçti dönüş olmadı telekom fiber bağlatmış inşallah senin durum hallolur hocam :slight_smile:

Hakkınız da hayırlısı bakalım

Ben bişey sormak istiyorum.
Hani ülkemizde altyapı sorumlusu Türk Telekom.
TurkNet Gigafiber hizmet vermek için mutlaka fiber altyapının çekilmesi lazım dimi?
Yani Adsl/Vdsl olan yerlere Gigafiber hizmeti goturmuyorlar dimi?

1 Beğeni

Yoo onunla bi ilgisi yok sanırım nüfus yoğunluğunun fazla olması yeterli gibi…

1 Beğeni

Nasıl yani?
Altyapı sorumlusu Türk Telekom olduğu için müdahale edemiyoruz diyordu TurkNet?
Yani örneğin evimde Fiber yok. TurkNet benim evime gigafiber getirmek için fiber altyapıyı getirmesi lazım. Kazmak için ve mevcut Turk Telekom un sorumluluğunda olan o Rögar kapaklarını açma ve yeni altyapı döşeme yetkisi var öyle mi ?

Ben de kendi fiberini nasıl çekecek onu merak ediyorum.
Yine Telekom kablo dolaplarindan baslayarak kazarak gelecek.
TurkNet bunu yapıyor mu onu merak ettim

Hayır tamamen Kendi omurgasını kurarak çekecek. Santral binalarında yer kirası ödeyebilir.

Şöyle söyleyim gördüğümü anlatayım daha doğrusu mahallemde telekom ekipleri TurkNet e ait ana omurga kablosunu (turuncu bilek kalınlığında olan kablo) gene telekom a ait menholden cadde boyunca çektiler. Ordaki kişiye sorduğumda hayırdır türknetle mi çalışıyorsunuz dedim yok tek seferlik böyle iş almışlar dedi bizde çekiyoruz dedi ama ara sokaklara biz karışmayız o türknetin sorumluğunda dedi. Ben hiçbir yerde türknetin kazı yaparak altyapı çektiğine denk gelmedim. Telekomun menhollerini ücreti mukabil herkes kullanabilmeli…

Kendim çekmiştim fotoyu o gün ayıp olur diye adamları çekmedim

1 Beğeni

Valla ben bu ülkede hiçbir şeyin değişeceğine ve düzeleceğine inanmıyorum.
Düzenli olarak yapılan tek şey yollar o da ne kadar düzgün tartışılır.
Altyapı falan hikaye. Zerre inancım yok.
Bak burada bazı arkadaşlar 80-100 mbit Vdsl hız alıyorlar. Ama neden fiber gelmiyor, neden gigafiber gelmiyor diye dertleniyorlar.
Ben 17 senedir 40 senelik tenekeden Adsl hismet almaya çalışıyorum.
Sürekli bir yerlerimi yırtıyorum düzelsin diye olmuyor.
Herkes kendi cebini düşünüyor.
Salla başı al maaşı.

1 Beğeni

Evet düzenli olarak her yerel seçimde 2cm lik asfalt atılıyor ve seçim sonuçları açıklanmadan asfalt bozuluyor. Ama haklarını yemeyelim yerel yönetimlerin sağlam parke yolu söküp gözümüze güzel görünsün diye desenini değiştirip tekrar yeni taşlar koyuyor. Mahallede yakın okul olmasaydı benim dolap da sizin ki gibi hurda olarak kalacaktı şansıma 400 metre de ki dolap değişti ve fiber çekildi 300 metrelik kısmına. Bana faydası oldu mu tabi ki hayır :joy::joy:

1 Beğeni

Valla ben hiç mi hiç inanmıyorum :smile: bahsettiğiniz grupta bende varım malesef :frowning: bir senedir cimer dahil her yola başvurdum sonuç yok… devlet tekelinin kalkması lazım diyoruz adamlar tekeli genişletiyor… türksat/turkcell/telekom hepsi devletin oldu… eğer telekom da türksat gibi olursa millet fiberi unutsun :slight_smile: yol vs o konulara hiç girmeyelim çıkamayız :slight_smile: akşam yemeğinde asfalt yiyecez sanki :slight_smile:

2 Beğeni

Bu nasıl pakat Gigafiber mi normal fiber mi belli değil

Umarım yemekte asfalt konusu ironidir :flushed:

Onu demiyorum ya asfalt karın doyurmuyor iki de bir yol yaptık diyolar ya ona mahsuben dedim :smile:

1 Beğeni

O Zaman problem yok :+1:t2::face_with_hand_over_mouth::face_with_hand_over_mouth:

normalde o kadar pahalı bişey değil size şişirmişler biraz :slight_smile:

1 Beğeni

Bakır kablo çekimi sadece Türk telekoma ait TurkNet bakır kabloya müdahale edemez ama fiber serbest isteyen her firma fiber çekebilir. Kazma işide telekomla anlaşırsa onların menholden yürütür ama anlaşamazsa belediye ile anlaşır sokağı kazar kendi kablo kanalını yapıp yürütür.

3 Beğeni