81 MBPS YERİNE 5 MBPS ALMAK TürkNet

Merhabalar,
1 yıldır TürkNet müşterisiyim. Uzun zamanlardır bir çok İSS’yi test etme imkanım oldu. Bütün İSS’lerde 11 mbps denilip 12-13 mbps hız hep almıştım. TürkTelekom ekipleri 1 yıldır bizim burada çalışmalar yapıyordu. Sonunda çalışmalar son buldu ve 81 mbps VDSL2 alabilirim. TürkNet’e bu durumu belirtiyorum yok 2.5 km var arada 6 mbps maximium alırsınız vb. 12 aldığım interneti de bu süre zarfında 5-6 mbpse indirdiler. Bütün internet sorgulama sitelerinde 81 mbps VDSL2 hemen kullanabileceğim santral/saha dolabı aramdaki mesafenin 100 metreden daha az olduğunu görüntülemekteyim. İyi hoş güzelde hani nerede TürkNet’in vaat ettiği 11 mbps? Eee nerede TürkNet’in vaat ettiği hızınızı yükseltebilir dediği şey? Müşteri hizmetleri 6 mbpse düşürdü 11’i? Sorunumun YAPA’ya hiç haberim olmadan geçirilmesi olduğunu düşünüyorum. Neyse diyorum YAPA ile alakalı bir sorunsa beni VAE’ye geçirin. Bari 11’e yükselsin bir ihtimal 75-81 mbpse yükseltebilirim olmadı İSS’yi değiştiririm diye düşündüm. 40 yıllık sabit ev telefonumun numarasını değiştereceklerini söylüyorlar ki VAE’ye geçebileyim. 40 yıllık ev telefonumun numarası değiştirmek 40 yıllık rehberimi silip çöpe atmaktan farksız bir durum. YAPA’ya geçirirken sormadılar, iznimi almadılar, imza attırmadılar, telefon numaramı değiştirmediler de VAE’ye geçmek istediğimde neden sorunların ardı arkası kesilmiyor?. Ya 40 yılını çöpe atacaksın yada onların söylediklerine kafanı eğeceksin. Modemim VDSL2 destekleyen Keenetic Extra DSL modeli.

Çok uzun yazmışsınız. Tam olarak ne öğrenmek istiyorsunuz? Yapa nin ne olduğunu mu? Vae de 82 mbps alabilecek iken yapa da neden alamadığınızı mı? Anlayamadım :thinking:

1 Beğeni

Telefon numaranızı kaybetmek istemiyorsanız başka bir İSS ye geçmeniz veya YAPA’da kalmaya devam etmeniz gerek. Tercih sizin.

1 Beğeni

VAE’de 81 mbps alabilecekken YAPA’da neden almadığımı ve iznim olmadan neden YAPA’ya geçirildiğimi, VAE’ye geçiş yapmak isterken 40 yıllık telefon numaramı değiştirmem gerektiğini, YAPA’ya geçirirken hiç telefon değiştirmeden geçirmelerini, 81 mbps yerine 5 mbps kullanmamı kısa özeti budur.
Saygılarla,

Öncelikle siz yapa ya geçirilir iken altyapı bu kadar yüksek hız vermiyordur sonradan altyapı güncellemesi olmuştur diye düşünüyorum. Yapa için TurkNet santrallere yatırım yapar altyapı sağlayıcısı şirkete kira ödememek için. Geçişlerde hat durumunuz abone yararına olacak şekilde gözetilir. Telefon konusunda net bir bilgim yok maalesef. Eğer telefon hizmetini aktif olarak kullanıyor iseniz bununla ilgili olarak da kayıt açabilirsiniz. Yapa da düşük hız konusu ise üste belirttiğim gibi TurkNet santrallere cihazlarını koyar. Saha dolapları devre dışı kalır bu yüzden dolap üzerinden değil de direkt santral üzerinden hizmet alırsınız ve mesafeye bağlı olarak hızınız düşer. Abonelik sözleşmesi içerisinde yapa veya vae izni ile ilgili madde var mı bilmiyorum. Bir bakın isterseniz.

2 Beğeni

Evet yapaya 11 mbpsdeyken geçirmişler geçirdiklerinde zaten 5’e düştü. YAPA’yı santrale koymaları için ne yapabiliriz burada çok fazla Türknet kullanıcısı var herkeste de sorun aynı. Sözleşmeye ayrıntılı bir bakış yaptığımda YAPA ile ilgili bilginin yer almadığının, VAE’de olmam gerektiğini (imzalı sözleşmemde) görmekteyim.

YAPA’yı yanlış anladınız sanırım. Şuan YAPA’daysanız zaten santralde Türknet’in kendi cihazlarını bulunuyor demektir ve siz onlardan direkt olarak hizmet alıyorsunuzdur. Daha açık söylemek gerekirse Telekom santralinde hem telekomun hem Türknet’in cihazları vardır. VAE’de telekom cihazından çıkan sinyal saha dolabına oradan da modeminize kadar gelir. YAPA’da ise Türknet’in cihazından çıkan sinyal direkt olarak modeminizle buluşur. Mesafe ne kadar uzar ise alacağınız hız da o kadar düşük olur. Umarım aradaki farkı anlatabilmişimdir.

2 Beğeni

Aradaki farkı biliyorum fakat santral 100m yakınıma yeni yapıldı o yüzden 2.5km ötedeki santralden yapa alıyorum.

Yeni santral varsa Türknet yeni cihaz koymak için çalışma başlatır ise uygun görüldüğünde cihaz konulur öyle hizmet vermeye başlar. Bu konuda sizin yapabileceğiniz bir şey yok.

1 Beğeni

YAPA yapıacalğına emin olsam bekliyeceğim YAPA’nın gelmesini 40 yıllık hattımın değişme zorunluluğu olmıyacak böylece. Fakat dediğim gibi gelmezse 40 yıllık hattım gidecek. YAPA için bir bilgi veremiyor muyuz TürkNet’e?

Santral dediğiniz saha dolabı değil değil mi?

2 Beğeni

İlk başta ben de öyle düşündüm ama ısrar edince santral olduğunu kabul ederek açıkladım :sweat_smile: Telekom yeni santral açıyor mu acaba böyle :thinking:

1 Beğeni

Netspeedde 90 metre denilen şey santral değil mi? TT Çalışanları kendileri yeni santral kurduk dediler. Netspeedde kontrol ettiğimde 90 metre yakınımda gözüküyor.

Santral/saha dolabı yazıyor fark ettiyseniz. 90 metre çıkıyorsa binanızın etrafında telekomun beyaz saha dolabını görüyorsunuzdur.

2 Beğeni

Hayır genelde saha dolabı mesafesi oluyor. Santraller genelde telekom veya ptt binalarının alt katında veya üst katlarında olur.

2 Beğeni

Anladım da Saha Dolaplarına YAPA getirilmiyor mu?

Şimdilik hayır. (20 karakter.)

1 Beğeni

Yani VAE’ye geçtiğimde 81 çıkıyor nette bazıları 100 geldi bana felan demişler ama VAE’ye geçtiğimde sorun düzelecek yüksek hızlı VDSL2 internetine geçirilebilecek miyim

Komşularınızdan yüksek hızlı kullananlar var ise telekom veya başka issden hizmet alan siz de VAEde aynı hızları alabilirsiniz.

1 Beğeni

Ekran Alıntısı4