2 haftadır düzelmeyen bağlantı sorunu

2 haftadır sürekli kopmalar yaşıyorum ve TurkNet Online İşlem Merkezi üzerindeki destek kaydında sahada fiziksel sorun tespit edildiği bildirilmişti yaklaşık 1 hafta önce. Bazen fiziksel durum kapalı ve modem buluşmuyor görünmesine rağmen internete bağlanabiliyorum ama en fazla birkaç saat sürüyor. Modemde dsl ve internet ışığı yanmasına rağmen ya hiç bağlanamıyorum ya da 1mb altında bi hızla bağlanıyorum. Modemi yeniden başlattığımda ya da OİM üzerinden bağlantı yenilediğimde tekrar düzgün bir hızda bağlantı sağlanıyor ama yarım saat ve 4 saat arasında bu işlemi tekrar yapmak zorunda kalıyorum. Arızalı porta mı bağladılar ne yaptıysalar artık düzeltsinler. 2 hafta önce sorunsuz 35/6 mb bağlantım vardı, şimdi 24/3e indirdiler yine sorun çözülmedi. DSL bilgilerini de fotoğraf olarak yüklüyorum.

1 Beğeni

Modem 3 saat açık kaldıktan sonra modemi kapatmadan arayüze girip bu sayfaya bakın. CRC hataları artmış mı diye.

1 Beğeni

Şu an 12 saattir açık ve artmış. Ancak bağlantımda bir sorun yok 12 saattir. Dün gece çalışma varmış sanırım sorunu hallettiler.

1 Beğeni

1 Beğeni

CRC hataları ne oluyor? Şu an kendi modem arayüzüme girdim, sürekli artıyor. Görebiliyorum.
DSL Önyükleme zamanı 45 dakika.
CRC ise downstream için 6634 şu an. Upstream için ise 1.

Hemen arttı.

1 Beğeni

Ben okuduğum kadarıyla santralle alakalı genelde ama santralle ev arasındaki kabloyla da alakalı olabiliyormuş

1 Beğeni

Önceden YAPA’daydım, sonra VAE’ye geçtim.
Dediğim gibi CRC ne demek tam bilmiyorum. :confused:

1 Beğeni

CRC hataları hattın kalitesiz olması durumunda artar. Modemin yönetim DSL ayarları menüsünden kararlılık ayarını 3 db yapıp deneyin

2 Beğeni

CRC ler arttıkça modem yorulur değerler düşer ve son olarak hattı koparır

1 Beğeni

Peki benim hız profilimi niye düşürdüler? Şimdi 3db yaptım vdsl ayarını bi de böyle deneyelim. Sorunu bu ayar çözüyorsa hız profilimi neden 35/6 dan 24/3e çektiler ilk sorun çözme denemesi olarak? Bir de durduk yere ne oldu da hat bir anda kalitesiz oldu? Nisan’dan beri 35mb bağlantım vardı ve böyle bir sorun yaşamamıştım.

Bir diğer sorun da OİM üzerinden fiziksel durumum sürekli kapalı-açık olarak değişiyor modem de bi buluşuyor bi buluşmuyor. 15 dk içinde fiziksel durum kapalı-açık-kapalı olarak değişti. Modem de 15dk önce buluşuyorken şimdi buluşmuyor görünüyor. Ama bağlantım var.

Bu ayar da bi işe yaramadı. 35 dakikada 60k crc den sonra bağlantı kesildi.

Yazılımı 805 e çekin ve modemi power ışığı yanıp sönene kadar arkasında bulunan reset çukuruna sivri bir cisim ile 20 sn kadar basılı tutarak resetleyip tekrar kurun. Bu Crc artma olayı ya Asus un son yazılımı ile ilgili veya Telekom cihazlarının yazılımı ile ilgili. Çünkü aynı sorun bende de var ben şimdilik çözümü bu şekilde buldum. Hatta veya kablolara müdahale edilmediği halde modem CRC üretmeye başladı.

2 saattir dizi izliyorum yani 3 5 gb download yaptım ve crc yok denecek kadar az. Yani bu sıkıntılar modemle alakalı değil. Büyük ihtimalle fb, instagram ve youtube tarzı sitelere bağlantı ile ilgili bi sıkıntı var. Şimdi 1 saat falan da youtubeda bi şeyler izleyip crc kontrol edeceğim. Büyük ihtimalle 40-50k çıkacak

İç tesisat sorunu olabilir.

Modemi her gün otomatik yeniden başlatılacak şekilde ayarladım. Her sabah 6 da yeniden başlıyor her sabah 06:05 te de wan bağlantısı yeniden başlıyor. Şimdilik çözüm gibi…

Asus modem de bunu hangi seçenekten yapabiliyoruz?

Modem arayüzünde sol tarafta yönetim bölümüne girip reboot kısmını aktif edin

3 Beğeni