11 Gündür İnternetim Yok!

Merhaba yaklaşık olarak 11 gündür internetim yok. Üniversite son sınıf öğrencisiyim ve yapamadığım projeler yüzünden mezuniyetim tehlike altında. Çünkü internete giremiyorum.
11 gün içinde bana “TT kaynaklı altyapı problemi olduğu söylendi 2 defa.” bugün gelen bildirimde ise “Sorunun TT altyapısı değil, bina içi tesisat kaynaklı.” olduğu söylendi. Anlamadığım şey şu; 11 gün önce bütün binanın interneti gitti, alt komşum Türk Telekom kullanıyor ve aynı gün interneti geldi. Şu an kendisinin interneti var ama benim yok.

Nasıl oluyor da bina içi tesisat arızası var ? Aynı binada oturan komşum internete girebiliyor ama ben giremiyorum. Bunun açıklamasını bilen var mı ?

DSL ışığı yanıyor mu? Eğer yanmıyorsa Telefon kutunuzdan evinize kadar gelen kabloları kontrol etme imkanınız var mı?

DSL ışığım yanmıyor. Telefon kutusundan eve gelen kabloları nasıl kontrol edeceğim ? Ben yapamam bunu. Elektrikçi vs mi çağırmam lazım ?

İsterseniz elektrikçi çağırabilirsiniz. İsterseniz de TurkNet’ten yerinde destek ekibi talep edebilirsiniz.

TürkNet destek ekibi göndereceğini söyledi ama ne zaman gelecek bilmiyorum. Çok acelem var. 11 gündür hiçbir şey yapamıyorum.

“Biz bu kontrol için özel bir ekip yönlendiriyoruz. Ekiplerimiz tüm bu noktaları kontrol ederek, arızanızın giderilmesi için gerekli işlemleri yapar. Ekibimiz ücretsiz şekilde gelmektedir. Cihaz arızası, ekstra kablo ihtiyacı gibi durumlarda ekstra ücretler çıkabilir. Gelen ekibimiz bunun bilgisini mutlaka sizinle paylaşır” Böyle bir şey dediler. Ücret tahmini ne kadar olur bilen var mı ?

YAPA altyapısında mısınız?

Evet hocam, YAPA altyapısını kullanıyorum ama internetim düzelince VAE için geçiş talep edeceğim. İnternet altyapı sorguladığımda bütün bina ve çevredekiler 79 Mbps’e kadar hız alacağımı söylüyorlar, Türk Telekom’u aradım, maksimum 79 Mbps alacağımı söylediler. Ama benim aldığım internet hızı 7 Mbps gibi bir hız. Göksel bey bu konuda yardımcı olmuştu bana, VAE’ye geçmemi tavsiye etti böylece intenet hızım artarmış. Çünkü santral ile aramda 2.7 KM fark var.

1 Beğeni

YAPA’da gelen ekip sizden herhangi bir ücret almıyor. Eğer kablo çekilecek olursa ya da belirtilen başka bir durumda ücret alınır.

1 Beğeni

Evet evet, geldikleri zaman bir ücret almayacaklarını söylediler.
Ben Teknik ekipten önce bir elektrikçi çağıracağım, bu akş■■ geleceklermiş. Elektrikçi şunu söyledi “Sürekli bizi bunun için çağırıyorlar kontrole gidiyoruz ama iç tesisat sorunlu olmuyor, sadece yapamadıkları için suçu iç tesisata atıyorlar dedi.” Bir sefer daha yaş■■ıştım bu durumu. Türk Telekom altyapısındayken aynısı oldu hızım çok düşüktü, iç tesisat sorunlu dediler, elektrikçi çağırdım iç tesisatta sorun yok dediler. Ardından sorun hiç çözülmedi. Türk Telekom yetkilisi ile konuştum, orada yüksek hız alamazsınız demişlerdi.
Kısacası güvenemiyorum artık ISSlere.

1 Beğeni

Benim üniverisitede yalan olacak bi kaç gün içinde teslim etmem gereken projeler var. Benim ise 8 gündür internetim kesik. Yeni abonelik başlatmak uzun sürüyor diye bekliyoruz mecbur. Ama hakkımı helal etmiyorum.

Durum çözülmezse, mezuniyetimde bir sıkıntı olursa bu konuda dava açacağım zaten. Yapacak başla bir şey kalmadı çünkü. Abonelik iptali de var tabii.

Telefon kutusundan eve kadar olan kabloları kontrol ettirdim, elektrikçi çağırdım ve bir sorun olmadığını söylediler. İç tesisatta bir sorun yok yani. Hatta adam “Şirketler ne zaman sorun çözemese iç tesisata laf atıyorlar.” dedi. Haklı da. 11 gündür mağduruz.

Merhaba,

Müşteri no’nuzu DM üzerinden benimle paylaşır mısınız?
Durumunuzu kontrol ettirmek istiyorum.

Teşekkürler.

Merhaba,

DM üzerinden paylaşım yaptım. Umarım size ulaşmıştır.

Ulaştı, operasyondaki ilgili birime ileteceğim.
Durumu sizinle paylaşacaklardır. Ben de takip edeceğim bir yandan.

Umarım bir çözüme ulaşabiliriz, büyük ümitlerle gelmiştim TürkNet’e. Mezuniyetime 10 gün kala sorun yaşamak istemiyorum. Sınavlarımı kaçırma tehlikesi yaşıyorum.

Çok teşekkürler ilgilendiğiniz için.

13 gün oldu, hala internetimi düzeltemedi TürkNet!!!

Suçu ısrarla Türk Telekom’a atıyorlar ve Türk Telekom da aynı şekilde “TT Kaynaklı arıza yok.” diyor. Sonra arıza benim iç tesisatımda oluyor, TürkNet ekipleri geliyor ve iç tesisatınız normal diyor. TürkNet’ten destek kaydıma yazıyorlar, saha dolabı vs kontrol edeceğiz diye, bu sabah TT’den mesaj geldi ve “TT Kaynaklı arıza yok.” dendi, şimdi bana akıl verin lütfen, ne yapmam lazım.

1 Beğeni